Libye je relativně nový stát, jehož území bylo po tisíciletí dobýváno, kolonizováno a spravováno cizinci. Moderní dějiny byly charakterizovány vládou osmanských Turků a italskou kolonizací. V roce 1951 získala země nezávislost. Zahájení těžby ropy však zásadně změnilo její geopolitický i hospodářský význam. Republikánská revoluce vedená nacionalistickými důstojníky se záhy proměnila v diktaturu. Zahraničně politické aktivity však zemi vtáhly do nesmyslných konfliktů, jež v roce 2011 vedly k zahraniční intervenci a svržení režimu. K nastolení fungující demokracie však nedošlo a z Libye se stala další základna islamistických teroristů.
Berbeři ve starověku: starověcí Libyjci - Římské a byzantské období- Počátky arabské vlády
Normani: počátky evropské intervence v severní Africe- Kyrenaika a Tripolsko pod osmanskou vládou
Italské „mírové podnikání“- Britsko-francouzská okupace a nezávislost Libye-Libyjská monarchie 1951-1969- Diktatura Muammara al-Qadhdháfího -Libyjská občanská válka roku 2011- Česko-libyjské vztahy
Eduard Gombár (1952), historik, arabista a islamolog, profesor na Ústavu Blízkého východu a Afriky na FF UK. Přednáší dějiny islámských zemí, islám a dějiny mezinárodních vztahů, působil v diplomatických službách. K jeho publikacím patří Dějiny Egypta a Dějiny Iráku.