Publikace Venkovský obchod Moravy a Slezska přináší ucelený pohled na základní formy maloobchodní směny uskutečňované od 18. do první poloviny 20. století ve venkovském prostředí Moravy a Slezska. Jednalo se o složitý systém, v jehož rámci hrály vedle ekonomických funkcí stejně důležitou roli také faktory sociální a kulturní. Práce proto propojuje metody hospodářských a sociálních dějin s přístupy ekonomické etnologie. Přibližuje systém fungování i druhovou skladbu zboží obchodovaného prostřednictvím jednotlivých typů tržních akcí (denní, týdenní, výroční, dobytčí, poutní či jiné specifické trhy), vesnických a maloměstských kupeckých krámů i podomních obchodníků. Autor se cíleně zaměřuje také na aktéry směnných operací, jejich profesní strategie i normy chování.
Zemědělci, vesnickému či maloměstskému řemeslníkovi se tak naskýtalo několik způsobů a příležitostí k odbytu vlastních produktů i pořízení všeho potřebného, co on a jeho blízcí potřebovali. Do jaké míry byl do tohoto systému zapojen konkrétní jedinec, záleželo na prostředí, v němž se jeho život odvíjel, na profesní a sociální příslušnosti i na okamžitých individuálních potřebách dané osoby.
Autor knihy využil při zpracování tématu, které doposud zůstávalo mimo intenzivnější pozornost české historie a etnologie, množství archivních dokumentů, dobových zpráv cestovatelů a publicistů, ale i vzpomínky pamětníků a další etnologické zdroje. Díky činnosti regionálních badatelů, amatérských vlastivědných a národopisných dokumentátorů máme k dispozici poměrně cenné výpovědi respondentů barvitě popisující řadu okamžiků vztahujících se k maloobchodní směně v prostředí vesnických obcí a venkovských měst a městeček, které příhodně obohacují výpověď oficiálních a archivních dokumentů. Texty jednotlivých kapitol doplňuje početná obrazová příloha, která neplní jen ilustrační, ale také kognitivní funkci. Coby pomyslná tečka na závěr jednotlivých tematických okruhů slouží tzv. exkurzy přibližující autentickou výpověď i dobovou perspektivu tvůrců historických dokumentů či pamětnických vzpomínek. Pro poznání reflexe a osobního prožívání sledovaných historických jevů příslušníky vesnického a maloměstského společenství je ovšem jejich výpověď mnohdy nezastupitelná.