Kniha se zabývá informačními aspekty práva duševního vlastnictví z hlediska rekodifikace českého soukromého práva a zároveň v praktickém kontextu.
Klíčovým pojmem je duševní vlastnictví, které je v novém občanském zákoníku pojato protikladně k aktuálním trendům prezentovaným určitými politickými subjekty, zejména pirátskými stranami – viz např. Internacionálu pirátských stran. Tyto trendy jsou však v opozici i vůči judikatuře Evropského soudu pro lidská práva, jak autor ukazuje na konkrétních příkladech. Rozlišuje však hospodaření s nehmotnými majetkovými hodnotami na trhu, včetně trhu elektronických služeb, od nakládání s nimi v soukromí, a snaží se nalézt východiska ze zdánlivě protikladných postojů k duševnímu vlastnictví. Zabývá se také alternativními způsoby zpřístupňování duševního vlastnictví veřejnosti, jako je např. využívání otevřených informačních zdrojů.
Kniha je určena všem zájemcům o novou právní úpravu duševního vlastnictví a o různé přístupy k tomuto jevu, který není lehké pojmenovat a vymezit. Zohledňuje aktuální výsledky vědeckého bádání na tomto poli a bude jistě cennou pomůckou pro právní teorii i praxi.