Pro většinu lidí jsou úvahy o mezinárodní politice diskusí za hranicí osobní zkušenosti a také trochu exkluzivním tématem pro vyvolené. I zprostředkovaný kontakt může být zavádějící: pohled na válku v televizním přenosu se podobá hranému filmu, nákup zahraničního zboží nákupu domácích výrobků, celníci na přechodu hranic jednají podle předpisů stejně jako policisté v rodném městě; a přece jde o něco jiného.
Onou tajuplnou odlišností ale nejsou pouze pompézní summity či recepce diplomatů. To podstatné, co činí z mezinárodní politiky něco zvláštního, je osobité fungování moci ve světovém politickém systému.
Cílem knihy je představit tu část politické teorie, která se týká mezinárodních vztahů, a tomu jsou podřízeny i ostatní poznávací nástroje; dotyky s některými vědami jsou jen letmé. Například historická data a události slouží jako nástroje a ilustrace; nalezení počátku věcí pomáhá pochopit jejich smysl a jsou vybrány i proto, aby umožnily lépe vyjádřit teoretickou koncepci knihy.
***
Od okamžiku, kdy se kniha Mezinárodní politika objevila na knižních pultech, uplynulo více než patnáct let; přibyla ještě tři další vydání. Při každé nové reedici byl text podroben revizi, která jen na první pohled směřovala pouze k aktualizaci. Páté vydání navázalo na tuto tradici, vzniklo však v důsledku zásadnější revize výchozího textu. Reaguje na zcela nové podněty ze světového politického systému, ale i na rozvoj teorie ve světě, v Česku i na Slovensku, a v neposlední řadě na nebývalý nárůst empirických dat, které přinesl Internet. Některé kapitoly byly sloučeny, většině byla pozměněna struktura tak, aby se staly čtivější a více vyhovovaly potřebám studia. Konvenčnímu pojetí se přiblížila třetí část knihy pojednávající o teoretických školách mezinárodní politiky.
Mnohé úpravy v textu knihy Mezinárodní politika vznikly díky recenzím, které doprovázely její jednotlivá vydání, a pomáhaly autorovi při hledání nových přístupů. Směřování úprav se ozřejmovalo i díky mnoha diskusím, a to zvláště se studenty Vysoké školy mezinárodních a veřejných vztahů Praha, včetně posluchačů jejího Vzdělávacího a konzultačního institutu v Bratislavě, a Fakulty politických věd a mezinárodních vztahů UMB v Banské Bystrici. Velmi přínosné byly i diskuse s kolegy na těchto pracovištích, ale i na Ústavu politických věd SAV v Bratislavě. Jim všem patří autorův dík.