V roce 1978 se vydávají dědeček a vnuk do Bavorska za příbuznými z bývalých Sudet. Jejich vzpomínky otevírají životopisný příběh čelného sudetoněmeckého politika Waltera Branda, ale i osudy mnoha dalších sudetských Němců. Kniha nabízí českému čtenáři historicky cenný pohled na události před, po i během války, a to věcně, bez hysterických emocí a se vskutku ojedinělou faktografickou přesností.
Karl Herman Frank, Konrád Henlein a spousty dalších postav, které se aktivně podílely ve čtyřicátých letech na rozbití Československa, ti všichni byli přáteli či spolustraníky Waltera Branda, skutečné osoby, člověka, který se aktivně - byť s mnoha výhradami - účastnil tragických událostí, předcházejících vypuknutí druhé světové války.
Život muže, který paradoxně přežil válku v nacistickém koncentráku jen díky obvinění z homosexuality a který se pak mnoho let snažil o své očištění, aniž by se však kdy zabýval skutečnou reflexí důsledků svých vlastních činů, se v knize prolíná s příběhy mnoha dalších Němců z českého pohraničí a my si tak můžeme učinit velmi přesnou představu o lidech a době, která dodnes budí vášnivé diskuse.
Očima mladého Milana pak vnímáme i svět sudetoněmeckých vysídlenců v Bavorsku na konci dvacátého století, který se točí hlavně kolem dobrého jídla, tradic a dechovky, v němž všechno musí mít svůj pevný řád, ale kde se stále řeší hlavně historie a z něhož čiší i pocit prázdnoty a vykořenění.
Pro českého čtenáře zvláště cenné jsou německým úhlem pohledu viděné popisy událostí v době předcházející odstoupení československého pohraničí Německu v důsledku Mnichovského diktátu, doslova guerillová válka vznikajícího sudetoněmeckého "Freikorpsu" proti českým "financům", bránícím celistvost státu, ale i příběhy obyčejných lidí, prchajících vinou nacionalistického běsnění se svými rodinami tu na to, tu na ono území, ale potajmu se vracejících nakrmit svá domácí zvířata, svět "velké" i "malé" politiky třicátých až padesátých let…