Předkládaná monografie je určena nejen psychiatrům, angiologům, internistům a hematologům, ale i praktickým lékařům a dalším specialistům, kteří se ve svých ordinacích setkávají s klinickými projevy tromboembolické nemoci (TEN) a jejími následky.
Autoři se věnují nejnovějším poznatkům o patofyziologii TEN, její diagnostice, prevenci a léčbě zejména u rizikových pacientů, kam patří i řada duševně nemocných.
Vysvětlen je též postup, jak lze poměrně snadno vyhodnotit výši rizika TEN na základě vypracovaného skórovacího systému, založeného na získání anamnestických a klinických údajů.
Zajímavé jsou i výsledky vlastních pozorování a vědeckého výzkumu (např. studie ANTRE – ANtipsychotika, Trombóza, Embolie) zaměřeného na prevalenci TEN u schizofreniků. Můžeme se zde s překvapením dočíst, že se nejedná o raritní výskyt, ale o poměrně často se vyskytující komplikaci spojenou s vyšší aktivitou oxidativního stresu a následným rozvojem kardiometabolického rizika u těchto nemocných.
Samozřejmě nechybí ani přehled nejnovější literatury věnované této problematice. Vše doplňuje řada názorných schémat, tabulek, obrázků a grafů.
Snahou autorů je upozornit na fakt, že prevence TEN by dnes neměla být systematicky prováděna pouze u operovaných nemocných a u rizikových pacientů hospitalizovaných na interních či onkologických odděleních, ale také u psychiatricky nemocných po vyhodnocení jejich individuálního rizika TEN.
Monografie tak bezpochyby vyplní zatím prázdné místo v naší odborné literatuře věnované výskytu tromboembolické nemoci.