Na konci září 2013 uběhlo 75 let od okamžiku, kdy byla čtyřmi evropskými mocnostmi uzavřena tzv. Mnichovská dohoda, na jejímž základě bylo Československo donuceno odstoupit svá pohraniční území nacistickému Německu. Mnichovská dohoda byla završením činnosti Sudetoněmecké strany Konráda Henleina a vyvrcholením snah německých nacistů rozbít demokratické Československo.
K připomenutí této události uspořádala Katedra dějin státu a práva Právnické fakulty Masarykovy univerzity ve spolupráci s Evropskou společností pro právní dějiny a Moravským zemským archivem v Brně dne 23. října 2013 vědecké kolokvium, jehož výstup představuje tento sborník.
Jak je všeobecně známo, Československo bylo mnohonárodnostním státem, ve kterém žily početné národnostní menšiny, a proto se národnostní otázka stala jedním z nejpalčivějších problémů nově vzniklého státu. Publikované příspěvky se zamýšlí především nad vzájemným vztahem Čechů a Němců v meziválečném Československu a vůbec nad problematikou právního postavení německé menšiny ve dvacátých a třicátých letech dvacátého století.