Publikace vznikla jako reakce na potřebu aktuálního výkladu aplikovaného práva sociálního zabezpečení v České republice na základě pedagogické praxe jejich autorů – renomovaných vysokoškolských pedagogů. Postihuje rozsáhlé změny předpisů sociálního zabezpečení v posledních letech, především tzv. sociální reformu od 1. 1. 2012, zdravotnickou reformu od 1. 4. 2012 a důchodovou reformu od 1. 1. 2013. Učebnice je zpracována podle předpisů účinných k červenci 2013. Na počátku akademického roku 2013/2014 se tak studentům dostává do rukou zcela aktuální přehled právní úpravy sociálního zabezpečení v České republice.
Učebnice podává výklad v plném rozsahu práva sociálního zabezpečení, počínaje jeho teoretickými základy a výkladem základních pojmů, popisuje jednotlivé systémy sociálního zabezpečení v členění od pojistných k nepojistným, dále obsahuje výklad úpravy zaměstnanosti a ochrany a dávek v nezaměstnanosti a výklad sociálně-právní ochrany dětí. Pro větší přehlednost je do závěrečných kapitol včleněn výklad procesní úpravy včetně kompetencí, protože tato úprava vykazuje v jednotlivých systémech řadu shodných znaků, které lze lépe pochopit při společném výkladu. Tomu také odpovídá rozdělení procesních kapitol na proces v pojistných a proces v nepojistných systémech.
Učebnice nezahrnuje popis právního stavu po zavedení tzv. jednoho inkasního místa s účinností od 1. 1. 2015. S ohledem na dlouhou dobu legisvakance, je v této učebnici popisován stav podle předpisů účinných v roce 2013.
Předkládaná učebnice má být přehledným průvodcem práva sociálního zabezpečení se zohledněním všech změn a jejich významu. Učebnice může být vhodným studijním podkladem pro posluchače vysokých škol, popřípadě průvodcem pro osoby, které se potřebují zorientovat v českém právu sociálního zabezpečení.