Publikace na základě aktuální judikatury NSS přináší ucelený a logický výklad základních a nejčastěji uplatňovaných principů zdanění příjmů právnických osob.
Úvodní kapitoly jsou věnovány otázce vnímání role účetnictví v procesu zjištění základu daně a vysvětlení jednotlivých definičních znaků zdanitelnosti výnosů a daňové účinnosti jednotlivých nákladů. V následujících částech je pojednáno o dalších zásadách aplikovaných při stanovení základu daně (věcná a časová souvislost, daňová souvztažnost, klasifikace a odpisování dlouhodobého majetku, vylučování tzv. přeceňovacích efektů, uplatnění polhůtních pohledávek a závazků v základu daně).
Autor se nevyhýbá ani problematičtějším okruhům jako zdanitelnost tzv. nerealizovaných kursových rozdílů, „krácení daně jiným způsobem“, aspekty stanovení základu daně u spojených osob, „zneužití práva“ či posouzení skutečného obsahu konkrétního úkonu.
Publikace výborně uplatní při každodenní práci daňových poradců či úředníků finanční správy jako vodítko pro to, aby rychleji nalezli konkrétní rozsudky, které podobný problém již řešily a aby si učinili představu o tom, jakým směrem se ubírá výklad zákona uplatňovaný příslušnými soudy. Stejně tak mohou publikaci využít ke studijním účelům pedagogové a studenti daňových předmětů vysokých škol bakalářského nebo magisterského studijního programu.