Světoznámý román Johna Irvinga Svět podle Garpa vyšel poprvé koncem sedmdesátých let a od té doby se stal kultovní knihou. Hlavní postava T. S. Garp americkým národním hrdinou a pronikl dokonce na trička v podobě výňatků z knihy: „Věřím v Garpa“ nebo „Pozor na spodního výra“.
Půvab této knihy je do velké míry postaven na paradoxu, autor naprosto absurdní a neuvěřitelné situace popisuje s chladným a přezíravým nadhledem, jako události všední a banální. Toto zlehčené pojetí v kombinaci s kontroverzními postavami udržují děj knihy ve stálém napětí.
Příběh smyšleného spisovatele Garpa sledujeme z doby před jeho na rozením až ke smrti. Kariéru, rodinný život, vášeň pro řecko-římský zápas, a především cit určující jeho život – strach. Garp je posedlý strachem o své dva malé syny, o jejich bezpečí a život. Starosti, které jej sužují, promítá především do svého psaní.
John Irving v životních osudech jednotlivých protagonistů probírá společensky nepřijatelná nebo výbušná témata, a vypořádá se s nimi po svém, povětšinou ironicky. Například feminismus v jeho podání vyzní jako náhodná směšná úchylka zklamaných žen.
Naopak téma běžné ve většině jeho vlastních knih, a knih napsaných v tomto století vůbec, nevěra, je zpracováno jako osudová záležitost, které je potrestána s krutostí jak ji známe snad jen ze Starého zákona.
Některé Irvingovy knihy byly zfilmovány, kromě Garpa například Pravidla moštárny, za adaptaci své knihy jako scénáře obdržel Oscara.
Knihcenrum může doporučit další kvalitní četbu z jeho pera, například Noc na Klikaté řece.