Příručka pro rodiče dětí a dospívajících s problémovým chováním
Děti, o nichž kniha pojednává, chodí většinou na druhý stupeň základní školy. Jsou hyperaktivní (neposedné), nepozorné a zlobivé. Takové děti většinou nevydrží chvilku v klidu, vrtí se, pozorují vše kolem, vypadá to, že nás ani neposlouchají a nevnímají, neustále si s něčím hrají, houpají nohama, vyrušují, nedokončují, co začaly, jsou hlučné, náladové, vznětlivé, vzdorovité, vždy v opozici, nepořádné, roztržité. Kniha může sloužit jako průvodce na cestě porozumění rodinným vztahům a pomoci dítěti. Je určena především rodičům, kteří se chtějí dozvědět, co dělat, kde hledat odborníka, případně co a jakým způsobem mohou sami změnit. Kniha je orientována specificky jako příručka, snaží se být jednoduchá, srozumitelná, návodná. Vychází z předpokladů a z principů rodinné terapie, že cokoli se děje jednomu členu rodiny, děje se rodině celé. Je oživena mnohými terapeutickými příběhy z autorovy terapeutické praxe.
PhDr. Mgr. Petr Štípek pracuje jako psycholog a psychoterapeut v Psychologické poradně Praha a jako zástupce vedoucí na ambulantním oddělení střediska výchovné péče, kde se zabývá individuální, párovou a rodinnou terapií.
Vystudoval psychologii na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy a obor Teorie a filosofie komunikace na Filozofické fakultě Západočeské univerzity v Plzni. V současné době studuje postgraduální doktorský program lékařská psychologie na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy. Má ukončený pětiletý výcvik v kognitivně-behaviorální terapii, pětiletý výcvik ve skupinové psychoterapii a prochází tříletým supervizním výcvikem v kognitivně-behaviorální terapii.