Dva velcí, dva největší. T. G. Masaryk - myslitel, státník, zakladatel a první prezident našeho státu, Karel Čapek - novinář, dramatik a první spisovatel první republiky. Celý svět je znal a uznával.
Věkový rozdíl mezi nimi byl čtyřicet let. A přesto se sblížili a vzešlo přátelství, jež obohatilo oba. A také české čtenáře a jejich vlastenecké cítění. A nejen občany té první Masarykovy republiky, ale i té dnešní, která žije z odkazu obou: velkého filozofa Tomáše i velkého spisovatele, který má stejné jméno Karel jako Otec vlasti.
TGM se zamýšlel nad sociálními problémy i nad českou otázkou, ale je také spoluautorem knihy Hovory s T. G. Masarykem, kterou podle jeho vyprávění zaznamenal, odposlouchal, prožil a geniálně přetlumočil Karel Čapek. Tentýž bystrý pozorovatel, kovář a velmistr českého jazyka je autorem mnoha slavných románů a dramat, ale také mnoha drobných novinových článků, oficiálních i zcela neznámých a dosud nepublikovaných reportáží a rozhovorů s TGM. Právě tyto půvabné drobnokresby (jak řekl Willi Schlamm) činí Čapka nesmrtelným: "Tam, kde psal jenom pro české noviny, pro všední den a pro své české čtenáře, tam je veliký, tam je nezapomenutelný."
Čapkovy články a rozmluvy s TGM, které jsou náplní této knihy, náleží mezi klasiku české žurnalistiky. A jeho stati o Masarykovi k tomu nejlepšímu, co kdy bylo o první republice a jejím prvním prezidentovi napsáno.