K nejvýznamnějším funkcím státu patřil vždy výkon soudnictví. Hlavním úkolem soudů je zákonem stanoveným způsobem poskytovat ochranu právům občanů. To vyplývá ze základních funkcí právního státu spočívající v garantování práva na soudní ochranu. Tedy každý člověk má mít svobodný přístup k soudům. Soudy plní významné funkce každého právního státu, jsou klíčovou součástí státního mechanismu. Na jejich efektivnosti fungování do značné míry závisí naplňování požadavku právního státu - ochrana práva. Z toho důvodu organizaci soudnictví věnují významnou pozornost ústavní předpisy všech demokratických států.
Organizace soudů a struktura soudního procesu musí především vytvářet předpoklady vysoké „spolehlivosti“ soudního procesu. Početné účinné garance, které se v něm uplatňují včetně plného rozvinutí kontradiktorního sporu, mohou se jevit nadbytečné a těžkopádné pouze nezasvěcenému a neinformovanému pozorovateli. Musí však být posuzovány z hlediska základního cíle soudnictví i společenských a lidských hodnot, které jsou jimi chráněny. Je tedy nutno respektovat operativnost a rychlost, levnost i jiné hodnoty téhož řádu, uplatňované v souvislosti s ochranou subjektivních práv, pouze do té míry, pokud se nedostávají do rozporu s uplatněním hodnoty vyšší, která je vyjádřena zákonným, skutkově opodstatněným soudním rozhodnutím.
Každý demokratický stát si buduje instituce sloužící k ochraně před nezákonnými zásahy výkonné moci. K nim patří mimo jiné vedle ústavního soudnictví i soudnictví správní. Autoři se zaměřili na problematiku advokacie, patentových zástupců a notářů. Neopomněli také zdůraznit legislativu týkající se daňových poradců, která je v tržní ekonomice a v boomu finančního poradenství, velmi žádaná