Tato knížka není určena ani tak historikům nebo ekonomickým odborníkům, ale spíše širší veřejnosti. Proto nejde do historického detailu ani do hloubky ekonomické teorie. Na přehledu vzniku, vývoje a zániku nejvýznamnějších ekonomických škol od těch dávno minulých až po dnešní, které vytvářejí podobu soudobého ekonomického myšlení, chce čtenáři přiblížit hlavní etapy a mezníky ve vývoji ekonomického světového názoru.
Každá škola ekonomického myšlení vychází z určité ekonomické filosofie, používá určitou metodu a rozvíjí určitou tradici myšlení. Ekonomickou filosofií může být představa, že národní hospodářství má svůj vnitřní a nezměnitelný řád, ne nepodobný řádu přírody, nebo naopak představa, že mu je tento řád vtisknut státní mocí. Metodou může být logická dedukce, vyvozující poznatky z přijatých předpokladů (axiomů), nebo naopak empirická indukce, vyvozující své závěry z nashromážděných dat. Každá škola navazuje na myšlenkový odkaz některých škol předchozích a zároveň obohacuje o zkušenosti vlastní doby, vytvářejíc tím vlastní tradici myšlení, vlastní nit, na niž budou snad navazovat školy pozdější.
Napsal jsem rovněž tuto knížku v naději, že dějiny ekonomického myšlení - disciplína, která u nás dosud byla spíše popelkou - najdou více příznivců a obnoví v ekonomické vědě místo, jaké si zaslouží. Chceme-li pochopit ekonomii dneška, musíme se vrátit ke starým autorům a čerpat z jejich moudrosti. Nepodceňujme je, věděli mnohem více, než se nám zdá a než jsme často ochotni si přiznat. Řada našich dnešních omylů pramení z toho, že nedoceňujeme jejich odkaz.