Nová publikace otevírá aktuální problematiku Mezinárodních standardů účetního výkaznictví především z aplikačního pohledu. Kniha obsahuje množství řešených příkladů na postupy při aplikaci IFRS, především v situacích, kde existují rozdíly mezi IFRS a českou (případně slovenskou) úpravou.
Tentokrát autorka nečlení publikaci podle jednotlivých standardů, nýbrž podle čtyř logických celků.
• První část se komplexně zabývá problematikou účetní závěrky podle IFRS.
• Druhá část knihy se týká úpravy majetku – jak dlouhodobého hmotného a nehmotného majetku, tak zásob.
• Třetí část zahrnuje ostatní položky účetní závěrky, tj. požadavky IFRS na vykazování tržeb, odložené daně, kursových rozdílů, státních dotací, rezerv a také požadavky na zveřejnění spřízněných stran a informací o segmentech.
• Poslední část se věnuje otázce reportingu pro mateřskou společnost, dává tedy návod, jak postupovat v situaci, kdy mateřská společnost ovládne dceřinou společnost a začíná ji zahrnovat do své konsolidované účetní závěrky.
I když kniha nepokrývá problematiku všech standardů IFRS, obsahuje kompletní přehled veškerých požadavků na zveřejnění, které jsou obsaženy v jednotlivých standardech a interpretacích, účinných v roce 2009. Je tak vhodnou pomůckou pro pracovníky zodpovědné za úplnost údajů obsažených v příloze k účetním výkazům.
Většina příkladů a případových studií je motivována podnikovou praxí. Mnoho situací se ilustruje na příkladech reálných závěrek významných světových společností vykazujících podle IFRS.