Kniha je kombinací právního rozboru zákonných ustanovení upravujících daňovou kontrolu a bohatých praktických zkušeností autorů, zároveň reaguje na nejnovější vývoj v oblasti judikatury. Jedná se o zatím ojedinělé dílo na českém trhu, které nerozebírá institut daňové kontroly pouze z právního hlediska, ale poskytuje užitečné rady a tipy, jak se v dané situaci při daňové kontrole zachovat.
Čtenář má možnost seznámit se mj. se základními právními zásadami a principy, kterých se musí finanční úřad držet, s uvažováním daňových kontrolorů, s jejich postupy, metodami a technikami, možnostmi komunikace se zahraničními správci daně, jakož i s průběhem daňové kontroly. Publikace objasňuje, kdy je skutečně daňová kontrola zahájena, kdo smí společnost zastupovat a na základě jakých argumentů lze zabránit daňové kontrole a odmítnout ji. Detailně popisuje veškerá práva a povinnosti, které kontrolovaný subjekt má, podává návod, jakými prostředky přesvědčit finanční úřad, a líčí důsledky daňové kontroly po jejím ukončení a možnost obrany pro případ, že panuje rozpor se závěry finančního úřadu.
Snahou autorů bylo vyhnout se vyhýbavým, úhybným a neurčitým výrokům. Kniha není v žádném případě komentářem zákona o správě daní a poplatků, pojednává pouze o daňové kontrole, a to ve všech dimenzích a se vší důsledností. Svou podstatou tak kniha představuje příručku daňové kontroly.