Kniha se zabývá základními principy voleb v České republice, mezi něž patří všeobecnost, rovnost, tajnost, přímost, svoboda poměrné zastoupení, resp. většinový systém. Hledá jejich zdroje v mezinárodních dokumentech o ochraně lidských práv a v ústavním pořádku, vymezuje jejich obsah a řeší otázku, do jaké míry je s nimi v souladu platná právní úprava voleb.
Vnitřně lze práci rozdělit do dvou hlavních částí. První z nich postupně jeden po druhém rozebírá jednotlivé principy voleb. V samostatné kapitole se pak věnuje principům, které vyplývají z práva na svobodné volby v Evropské úmluvě o lidských právech, a na něj navazující rozhodovací praxi štrasburských orgánů. Druhá část řeší několik otevřených otázek a problémů českého volebního práva, které mají vztah k principům českých voleb, a doporučuje vhodná řešení. Věnuje se zde mj. problematice distančního hlasování, která je s ohledem na připravované zavedení e-votingu velmi aktuální.
Těžiště práce leží v právní úpravě voleb do Parlamentu České republiky, na řadě míst však pracuje s příklady ze zahraničí, které mohou přinést řadu užitečných podnětů. Ve vybraných případech se také vedle voleb do Parlamentu ČR věnuje i dalším druhům voleb v ČR, kterými jsou volby do zastupitelstev krajů a obcí a volby do Evropského parlamentu.