Publikace jako první tohoto druhu předkládá výsledky vlastních výzkumných a dalších vědeckých aktivit mezinárodního výzkumného kolektivu. Je určena zejména policistům působícím v různých pracovních pozicích na všech stupních policejní organizace, ale i širší veřejnosti, zájemcům o bezpečností problematiku nebo subjektům, které za bezpečnost a veřejný pořádek přímo zodpovídají.
Srozumitelně předkládá poznatky získané při zkoumání naléhavé společenské objednávky, spočívající v objektivní potřebě konstituovat plnohodnotný vědní obor o policii a pro policii. Publikace pojednává o základních teoretických a metodologických přístupech ke korektnímu zkoumání policejní profese, cílů a úkolů policie, bezpečnostních situací a policejních činností.
Monografie je rozčleněná do šesti konzistentních částí, které pojednávají o konstituování policejních věd, o metodologii a systému metod policejních věd, o metodologii věd praktických a policejních vědách, jakožto vědách praktických, o gnozeologických a sociálních komponentech policejních věd, o naléhavých potřebách vědeckých poznatků pro současnou policejní praxi a nakonec o transferu poznatků policejních věd do policejní praxe.