„Nebe plné hvězd“ nám dává nahlédnout na nelehkou, mnohdy složitou cestu poznání, kdy každý se snaží dostat ven z toho svého labyrintu, někdy celý život, jindy se mu to ani nepodaří. Na té dlouhé cestě se setkává s mnohými, kteří jdou stejným směrem, kteří mu podají pomocnou ruku, ale i ti, kteří mu staví do cesty značné překážky, aby oni sami byli těmi prvními, kteří dosáhli cíle. Ne všichni jsou takoví, ale jistě jste se s takovými lidmi setkali. Nedokáží snést, že Vy máte úspěch, že se Vám něco podařilo, první jste něco objevili, a oni jsou stále na druhém místě. Vypráví o tom, ale i o jiném, o lásce, dlouhém, trvalém přátelství, ale i o nenávisti.
Tato sbírka není jen souhrnem veršů, ale mnohdy je to jakési pojednání, vyprávění, které jen těžko může být psáno ve verších.
Na cestě hledání se setkávají Tycho de Brahe, Rudolf II., Johannes Kepler, na celý život dva vědečtí rivalové Sigmund Freud, rakouský neurolog a psychiatr, zakladatel psychoanalýzy a Carl Gustav Jung, švýcarský psychiatr, psycholog, filosof, zakladatel psychoanalýzy, nejprve stoupenec Sigmunda Freuda, odmítl existenci kolektivního nevědomí, rozpracoval teorii o archetypech.
V Tichém údolí pak můžeme potkat malířku a grafičku Zdenku Braunerovou, spisovatele Julia Zeyera, malíře Antonína Chittussiho, sochaře Auguste Rodina, literárního kritika F.X.Šaldu, spisovatelku Karolínu Světlou.
Velkého umělce slova a milovníka přírody Adalberta Stiftera, poznáváme ho jako mladého poutníka, jde cestou necestou přes Horní Planou, Frymburk, Čertovy stěny a jezero Plešné, Kvildu, Vítkův kámen… Nepotká se s tím, kterému také příroda učarovala, běhá po louce, sbírá motýly, kreslí bodláky, mraky na obloze, jezdí do Kozlova, kreslí a maluje, řeže do dřeva a vytváří svá velká proslulá díla. Kdo by neznal proslulého a neobvykle nadaného Maxe Švabinského, jeho kresby a grafiky, vitráže v Katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha.
Kroky nás vedou a spatřujeme lékaře, alchymistu, mága, zakladatele farmaceutické chemie, praotce homeopatie, mystika, astrologa a teologa jménem Theophrastus Bombastus von Hohenheim, zvaného Paracelsus, lékaře, chemika, zakladatele homeopatie, velkého znalce cizích jazyků, kterým byl Christian Fridrich Samuel Hahnemann.
Setkáváme se Louisem Pasteurem - biologem, chemikem, objevitelem četných výzkumu infekčních chorob, vynalezl očkování, vakcinaci, pasterizaci. Potkáváme se s českým fyziologem, anatomickým biologem, básníkem, filosofem Janem Evangelistou Purkyně. Mezi význačné fyziky a chemiky patří objevitelé radioaktivity madame Marie Curie a její manžel Pierre Curie.
V poslední řadě švédský přírodovědec a lékař, zakladatel botanické a zoologické systematické nomenklatury Carl Linné. Známý chemik, fyzik, geolog, meteorolog, ekonom, proslulý mnoha vynálezy a známý seřazením jednotlivých prvků do Přirozené soustavy prvků a její použití Periodická tabulka (1870) - Dimitrij Ivanovič Mendělejev.
Vynálezu knihtisku předcházela myšlenka sestavit stranu z jednotlivých znaků (písmen). Ta se dala opětovně přeskupit a použít znovu na jinou stranu, což celý tisk podstatně zefektivnilo a urychlilo, Tento vynález byl velkým přínosem pro celé lidstvo až do dnešních dob – Johannes Gensfleisch tzv. Gutenberg nám dal nahlédnout do minulé i dnešní doby.
Přeji Vám šťastnou cestu poznání.
Autorka