„Konstelační ristretta“ jsou krátké, do veliké hloubky jdoucí konstelace, které mají podobnost se zenovými kóany – s paradoxními, dualitu vnímání překračujícími otázkami a úlohami, které byly zadávány adeptům zenu jako pomůcka k osvícení.
Na příkladu 33 takových „ristrett“ ukazuje autor, jak skrze bezpodmínečné přijetí toho, co je, je možné se dostat k samé podstatě našich životních těžkostí, porozumět jim a překonat je.
Konstelační příklady jsou vybrány z mnoha oblastí našeho života - zabývají se rodinnými, partnerskými, pracovními či zdravotními otázkami klientů a jsou doplněny komentáři, vysvětleními i krátkými kóany.
Jan Bílý ve své deváté knize spojuje učení svých dvou životních mistrů, indického mystika Osha a zakladatele rodinných konstelací Berta Hellingera, s radikálním přístupem zen-buddhismu. Setkáme-li se s tím, co je větší než my, hledáme-li smysl života, chceme-li se vymanit z neustálého hodnocení i sebehodnocení, mohou nám zenová „konstelační ristretta“ sloužit coby výborný průvodce na naší cestě k větší celistvosti.
Jan Bílý
Narodil se v roce 1954 v Praze, v roce 1976 emigroval do Německa a od roku 2003 žije a působí opět v ČR. Jan je facilitátor systemických konstelací, seminářů celostního rozvoje a autor mnoha článků a knih o konstelacích, partnerských vztazích, mýtech, cyklickém čase a moderních rituálech.
Ve své práci spojuje meditativní přístup indického mystika Osha, neo-pohanské elementy rakouského druida Antona Raborna a systemické konstelace německého filosofa a terapeuta Berta Hellingera. MAITREA vydala jeho knihy Láska, vztahy, konstelace (2008), Růže pro Plúta (2011), Další osudy Popelky po svatbě (2016) a Zen v umění konstelací (2020).