Kniha je ojedinělá svým rozsahem, grafickým ztvárněním a zpracováním problematiky ochrany rostlin v praxi. Pro přehlednost je rozdělena do tří částí – v té úvodní se seznámíme s biologickými charakteristikami plevelů, virů, bakterií, hub, háďátek, roztočů, hmyzu a některých skupin obratlovců. Ve druhé části jsou podrobně chronologicky popsány od zasetí do sklizně příčiny a příznaky rostlinolékařských problémů v jednotlivých pěstovaných plodinách. V poslední nejrozsáhlejší části jsou obsáhlé atlasy plevele, původců chorob a škůdců. Kniha nabízí kromě standardních pravidel i nové postupy při ochraně polních plodin.
Celá publikace je bohatě doplněna originálními velkými fotografiemi, kresbami a barevnými schématy. Grafický obsah významně doplňuje tištěný text a zprostředkovává čtenářům další důležité informace.
Encyklopedie ochrany rostlin je svým rozsahem, názorným grafickým ztvárněním a ojedinělým souborným způsobem zpracování problematiky ochrany rostlin v praxi vhodná především pro pracovníky v rostlinné výrobě a pro studenty středních i vysokých škol zemědělského, biologického či přírodovědného zaměření. Svým netradičním pojetím však určitě zaujme i ostatní zájemce o biologii a naší přírodu.