Brněnské pracoviště Národního památkového ústavu vydalo kolektivní monografii věnovanou obnově parku pod hradem Pernštejnem
Osvícenský park s řadou drobných staveb a sochařských děl, založený počátkem 19. století v těsné blízkosti středověkého hradu Pernštejna, patřil spolu s parky v Lednici, Vranově nad Dyjí, Kroměříži či Moravském Krumlově k nejzajímavějším příkladům takzvaných anglo-čínských zahrad na Moravě. Vlivem téměř 90 let trvající minimální údržby postupně část staveb zanikla a původní parková kompozice zmizela pod náletovou zelení.
V roce 2014 se Národnímu památkovému ústavu podařilo na obnovu parku zajistit finanční prostředky z Evropského fondu pro regionální rozvoj a z rozpočtu vlády České republiky.
Celková obnova pak byla úspěšně dokončena v roce 2020 a kromě nezbytných arboristických zásahů do historické zeleně a nové výsadby zahrnovala např. i terénní úpravy, obnovu rozsáhlé sítě cest, vyrovnávacích schodišť, vyhlídkových rondelů, teras, obnovu bazénu s fontánou, poustevny se sklepem, obelisku, kenotafu, haltýře, bastionu a sochařské výzdoby. Kompletně byla obnovena anglo-čínská zahrada s mostky a čínským pavilonem a veškeré historické oplocení se vstupními branami do areálu.
"Obnova vrchnostenské okrasné zahrady na Pernštejně, dokončená na podzim roku 2020, jí vrátila po dvou set letech vzhled z časů po roce 1800. U příležitosti této mimořádné události vydává Národní památkový ústav o vrchnostenské zahradě kolektivní monografii, popisující její historii, podoby bádání i průběh obnovy. Monografie je věnovaná památce profesora Miloše Stehlíka, velkého znalce díla Ondřeje Schweigla a velkého obdivovatele hradu Pernštejna", uvádí publikaci generální ředitelka NPÚ Naděžda Goryczková.