V září 1943 mladá Francouzka jménem Ella dorazí v transportu do koncentračního tábora v Osvětimi. Velitelka tábora, krvelačná esesačka Maria Mandlová, které místní vězni přezdívají Bestie, si všimne Ellina dokonalého rukopisu, a proto ji okamžitě přiřadí na pozici kopistky v táborovém ženském orchestru.
O něco později Ella díky své znalosti jazyků začne pracovat v bloku Kanada, kde v zavazadlech zplynovaných spoluvězňů nachází množství pohlednic a fotografií, což ji přivede k rozhodnutí zapsat příběh každého takového člověka a uchovat tak jeho památku.
Zatímco v táboře navazuje cenná přátelství a snaží se přežít zlomyslnost svých věznitelů, vypukne mezi vězni vzpoura, která ji i muže, kterého miluje, přivede na samotný práh života a smrti.
O čtyřicet let později dostane mladá Bella krabici plnou pohlednic. „Toto jsou pohlednice, které psala tvoje matka, když byla na Východě, proto jim říkala pohlednice z Východu. Chtěla, abys je měla a hlavně, aby sis je přečetla, a to v pravý čas. A ten nastal právě teď.“
Reyes Monforte skvěle kombinuje fikci s příběhy reálných historických postav. Na stránkách románu Pohlednice z Východu se proto setkáme s některými z nejbestiálnějších nacistů jako Josef Mengele, Heinrich Himmler či Maria Mandlová.