What is it like to move to a formerly communist, Eastern Bloc country just as it is coming to know the West? How much can a new and free generation teach an outsider who is willing to watch, to listen, and to integrate? Written from the perspective of an American emigrant settling in the Czech Republic not long after the fall of communism, Czech Lessons tracks the metamorphosis of both the Czech people and their new republic over the past two decades, capturing a unique period in this humble Central European country’s development.
Alternating between history, humor, politics, and memoir, Jessica Kendall Hankiewicz’s book of essays delves into the intangible qualities that make up both a nation and a nationality, bringing daily Czech life and culture sharply into focus. From the benefits of a social democracy to the national obsession with nature, Czech Lessons not only magnifies this small country for the world to see, but also offers up a mirror for the Czech people themselves.
“Surrounded by remnants of a difficult past, faltering technology, and Czechs who couldn’t help but stare at foreigners, I seemed to be taking several steps into the past, even as the country was careening forward with ambition. It was a rare opportunity to begin a relationship with the former Czechoslovakia as it slowly found its personality and its future.”
Jaké to je přestěhovat se do post-komunistické země východního bloku v okamžiku, kdy se setkává se Západem? Co všechno může nové svobodné pokolení naučit člověka zvenku, který je ochoten sledovat, naslouchat a nechat se vtáhnout? Czech Lessons je kniha napsaná z perspektivy americké emigrantky, která se usazuje v České republice několik let po pádu komunismu. Autorka sleduje proměnu Čechů a jejich nově vzniklé republiky v uplynulých dvou dekádách a zachycuje jedinečné období vývoje tohoto skromného středoevropského státu.
Jessica Kendall Hankiewicz napsala eseje, které se dotýkají dějin, politiky, ale rovněž osobních vzpomínek. Kniha s adekvátní kapkou humoru zkoumá nepostižitelné vlastnosti, ze kterých sestává národ a zároveň národnost, a přináší ostrý obraz české kultury i každodennosti. Širokou paletou témat, od výhod sociální demokracie až po českou zálibu v pobytu v přírodě, nejenže knížka Czech Lessons zpřítomňuje tuto malou zemi světovým čtenářům, ale také nabízí zrcadlo samotným Čechům.
„Kolem jsem viděla pozůstatky komplikované minulosti, plně nerozvinuté technologie, Čechy, kteří chtě nechtě hleděli na cizince s údivem ve tváři, a připadalo mi, že kráčím zpět do minulosti, přestože se tato země ambiciózně řítí vpřed. Otevírala se přede mnou vzácná příležitost navázat vztah s někdejším Československem, které pomalu hledalo svoji povahu a svoji budoucnost.“