Předkládaná monografie velmi zevrubně zpracovává téma zastoupení podnikatele. Je zaměřena na tzv. výlučné zástupce podnikatele (prokuristu, vedoucího odštěpného závodu a obecného obchodního zmocněnce), tedy zástupce, kteří mají úzkou vazbu na obchodní závod a které jiná osoba než podnikatel k zastoupení využít nemůže.
Ústřední zkoumanou otázkou je, jaké okolnosti jsou právně relevantní pro přičtení jednání podnikatelova výlučného zástupce podnikateli a v čem se právní režim výlučných zástupů shoduje a v čem nikoli. Autorka se proto zabývá mimo jiné
souběhy jednatelských oprávnění,
věcným rozsahem zástupčího oprávnění,
způsobem zastoupení,
střetem zájmů,
zjevným a skrytým překročením zástupčího oprávnění a
významem materiální publicity.
Publikace nabízí komplexní zpracování problematiky zastoupení podnikatele novým způsobem a přináší nové poznatky, které by mohly pozitivně ovlivnit nauku, praxi a judikaturu a přispět k hlubšímu pochopení institutů prokury, vedoucího odštěpného závodu a obecného obchodního zmocněnce. Práce obsahuje i celou řadu úvah využitelných zákonodárcem při úvahách de lege ferenda. Pro své podrobně argumentované závěry by se monografie mohla stát dobrým základem pro další odborné diskuse.