Nemocenské pojištění komplexně pro praxi
Zdravotní pojištění po změnách v příkladech
Souvztažnosti v souvislostech
průvodce účtováním
Jak správně zaplatit daň finančnímu úřadu v roce 2022
Zákon o Nemocenském pojištění přináší v praxi řadu dotazů zaměstnanců i zaměstnavatelů. Některé problémy právní úpravy hmotného zabezpečení pracovně neschopného zaměstnance Vám přinášíme v 1. kapitole.
Ve druhé se blíže zaměříme na přijaté změny ve Zdravotním pojištění, jak v průběhu roku 2021, tak k datu
1. 1. 2022, s důrazem na jejich dopad do plnění zákonných povinností především u zaměstnavatelů. Pro lepší názornost si tyto postupy vysvětlíme formou příkladů.
Souvztažnosti v souvislostech si nekladou za cíl specifikovat veškeré možné způsoby účtování. V názorných příkladech jsou uvedeny vybrané možnosti, které mají napomoci s prvotním uvedením do problematiky dané oblasti.
Nemocenské pojištění komplexně pro praxi
Dne 1. ledna 2009 nabyl účinnosti zákon č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění. Nabytí zákona o NP bylo původně plánováno k datu 1. ledna 2007, tedy k datu nabytí účinnosti zákoníku práce č. 262/2006 Sb. S ním bezprostředně souviselo i uvedení v život nové právní úpravy náhrada mzdy, platu nebo odměny z dohody o pracovní činnosti při dočasné pracovní neschopnosti (karanténě) v ZP. Zákon o NP za dobu své platnosti prošel již více jak 70 novelami. V poslední době byla např. významná novela provedená zákonem č. 148/2017 Sb., která zavedla novou dávku nemocenského pojištění otcovskou a novela provedená zákonem č. 310/2017 Sb., která zavedla dlouhodobé ošetřovné.
Zdravotní pojištění po změnách v příkladech
Pro placení pojistného a plnění zákonných povinností ve zdravotním pojištění je důle¬žité, kdy pro pojištěnce účast na zdravotním pojištění vzniká a následně zaniká. Noveli¬zované znění § 3 zákona č. 48/1997 Sb. roz¬šiřuje a zpřesňuje podmínky vzniku a zániku zdravotního pojištění.
Přijaté změny od 1. 1. 2022 se týkají například tematiky vo¬lebních komisí, nového pojetí OSVČ ve zdra¬votním pojištění, přestupků nebo nesplnění oznamovací povinnosti zaměstnavatelem či pojištěncem a také rozhodování zdravotních pojišťoven.
Souvztažnosti v souvislostech – průvodce účtováním
Pokusíme se projít nejčastější účetní případy podnikatelského subjektu. Příklady jsou řešeny pomocí účetních souvztažností účtových skupin s naznačením možného syntetického účtu (třetí místo v závorce). Ve většině případů uvádíme podrobné zadání příkla¬du, ve vybraných situacích uvádíme pouze orientační zadání, protože logika vyplývá z popisu účetních operací. Pokud je třeba pro správné zaúčtování tvorby analytických účtů, uvádíme je za vzorovým syntetickým účtem. V případě problematiky uzavírání a otevírání účetních knih z důvodu přehlednosti používáme vzorové syntetické účty. V závěru příspěvku je uveden vzorový účtový rozvrh, na základě, kterého jsou konkrétní příklady řešeny.