Publikace se podrobně zabývá problematikou náhrady škody v obchodních vztazích a možnostmi její smluvní limitace, a to jak z pohledu teoretického, tak z pohledu obchodněprávní praxe. Přináší jednak ucelený rozbor právní úpravy náhrady škody jako jednoho z klíčových odpovědnostních institutů, a jednak zevrubnou interpretační a argumentační analýzu přípustnosti kontraktuálního omezování rozsahu hrazené škody. V návaznosti na to pak nabízí i přímo použitelné praktické metody dosažení limitačních účinků, včetně kontraktačních doporučení a postupů, které stranám v praxi mohou napomoci optimalizovat jejich obchodní vztahy, ale na druhé straně pomohou vyhnout se neplatným a nevymahatelným limitačním klauzulím.
Druhé vydání knihy přináší kromě celkové revize, zpřehlednění a aktualizace textu i řadu zásadních změn. Výrazně byla přepracována a rozšířena obecná část zabývající se náhradou škody jako takovou, která nyní mnohem důkladněji rozebírá jednotlivé předpoklady odpovědnosti za škodu a zahrnuje rozsáhlé množství judikatury. Na judikaturu Nejvyššího soudu, včetně několika nejaktuálnějších rozhodnutí týkajících se právě smluvní limitace ostatně reagují i nově zpracované či revidované pasáže v rámci interpretační analýzy a vyvozovaného výkladového stanoviska; co se týče judikatury, text je v tomto směru plně aktuální. Upřesněním a doplněním prošla také komparativní část věnující se zahraničním právním řádům a výrazných úprav se dočkala i finální praktická část pojednávající o jednotlivých metodách limitace a jejich konkrétních způsobech smluvní úpravy.
Pro všechny, kteří s potřebou smluvních dispozic s rozsahem hrazené škody a jejím právním řešením přicházejí do styku, tedy zejména podnikové právníky, pracovníky obchodních a právních oddělení, advokáty, notáře, soudce, ale i širší podnikatelskou a právní veřejnost, tak nyní publikace přináší aktuálnější a mnohem ucelenější pohled na tuto intenzivně a široce diskutovanou otázku.