Učebnice evropské integrace nás provádí celým spektrem témat od počátků a motivů evropské integrace až po její dnešní podobu a nástin možného budoucího vývoje s ohledem na probíhající krizi eurozóny.
Od posledního vydání učebnice prošel evropský integrační projekt dvěma testy své stability. Od roku 2008 probíhá krize eurozóny, od roku 2015 se naplno projevují důsledky přílivu uprchlíků a migrantů z Blízkého východu a afrického kontinentu. Na konci června 2016 hlasovali občané Spojeného království Velké Británie a Severního Irska v referendu o vystoupení země z Evropské unie – tzv. Brexitu. Obě zmiňované krize včetně rozhodnutí o vystoupení Velké Británie z EU vedly jak k nárůstu euroskepticismu mezi občany EU, tak k nárůstu popularity euroskeptických stran ve volbách do Evropského parlamentu i do parlamentů národních.
Od ostatních publikací tohoto zaměření se publikace liší způsobem, jakým je téma evropské integrace čtenářům představováno. Jednotlivé politiky, instituce, ale i legislativa Evropské unie jsou vysvětleny a přiblíženy na velkém množství konkrétních příkladů, které spolu s jednoduchým jazykem přispívají k čtivosti a pochopitelnosti vysvětlovaných témat.
Eurooptimisté, eurorealisté i euroskeptici by svůj názor měli opírat především o dobrou znalost stávajícího systému fungování a spolupráce v rámci Evropské unie. Pouze tak mohou relevantně posoudit současný stav a podílet se na diskusi o budoucí podobě Evropské unie a role ČR v tomto integračním uskupení.