Publikace ve vybraných oblastech věcných práv, které zpracovává, překládá čtenáři shrnutí procesních a hmotněprávních aspektů opírající se o kompletní judikaturu Nejvyššího soudu, zejména jeho senátu specializovaného v rozhodovací činnosti na oblast věcných práv, zasazených do výkladu jednotlivých právních institutů, se kterými se právní praxe denně setkává. Je vedena cílem provést průřezový výklad aspektů věcných práv u zvolených témat a skloubit sféru hmotného práva s procesním se zdůrazněním komplexního přístupu k věci.
Kniha primárně vychází ze závěrů soudní praxe a snaží se je „převést“ do čtenářsky uchopitelné podoby, přičemž právní praxi má také sloužit. Jsou v ní zpracována témata, ve kterých se v právní praxi stále objevují nedostatky a pochybení, jak ze strany zástupců účastníků, účastníků samotných, ale také soudců.
Druhé vydání je oproti prvnímu výrazně rozšířeno, neboť zapracovává legislativní změny, především v důsledku nabytí účinnosti nového občanského zákoníku.
Do textu jsou zapracovány nejen pasáže z tohoto zákona i důvodové zprávy k němu, na četných místech je výklad dále prohlouben. Účelem je ozřejmění, jakým způsobem dochází k odklonu od současné právní úpravy a kde lze očekávat pouze omezené (případně žádné) využití dosavadních zkušeností a závěrů soudní praxe.
V závěru jednotlivých kapitol je pro přehlednost souhrnně uvedena aplikovatelná relevantní judikatura českých soudů.
Kniha je určena především soudcům, advokátům a dalším praktikujícím právníkům, kteří se s problematikou věcných práv dostávají při své každodenní činnosti do kontaktu, ale také širší veřejnosti. Na „přelomu“ stávající a nové soukromoprávní úpravy se snaží praxi poskytnout vodítko při rozhodování sporů dle nové legislativy, ale i sporů, které se budou v praxi ještě řadu let objevovat a při jejichž řešení se – i přes účinnost nové právní úpravy – přinejmenším v některých ohledech bude stále ještě užívat právní úprava účinná do 1. 1. 2014.