Publikace je prvním česky psaným textem, který uceleně a od samotných základů představuje tzv. bayesovské hodnocení váhy důkazu – moderní koncept, který si v posledních letech stále intenzivněji nachází cestu do forenzních laboratoří a soudních síní. Cílem tohoto revolučního přístupu je nahradit dosud užívanou intuitivní expertní interpretaci naměřených dat či získaných informací plně racionálním, vědecky správným, opakovatelným a přezkoumatelným systémem, který umožňuje správně určit váhu důkazu včetně související nejistoty znaleckých závěrů.
Čtenář se v knize seznámí s obecnými východisky a postupy bayesovského usuzování a jeho aplikacemi ve forenzních vědách.
Součástí publikace je komentovaný český překlad směrnice Evropské sítě forenzních laboratoří (ENFSI), která upravuje oblast znaleckého hodnocení důkazů a která je formulována na bayesovských principech.
Třetí část knihy obsahuje dva modelové příklady z oblasti forenzní analýzy DNA a znaleckého zkoumání ručního písma, které ukazují, jakým způsobem lze směrnici ENFSI promítnout do znalecké praxe.
Kniha je určena každému, kdo ve své praxi naráží na potřebu hodnotit váhu důkazu – na jedné straně tedy znalcům a forenzním expertům, kteří tuto váhu stanovují, a na druhé straně soudcům, státním zástupcům a advokátům, kteří potřebují rozumět tomu, jak znalcem hodnocené důkazy zasadit do kontextu ostatních důkazů.