Od druhého vydání učebnice uplynulo již více než osm let, přičemž během této doby došlo na poli soutěžního práva (práva ochrany hospodářské soutěže) v českém i evropském kontextu k relativně významným změnám, a to jak v procesní rovině (např. významné změny v procesu veřejného vymáhání soutěžního práva s ohledem na přijetí nového přestupkového zákona či přijetí unijní směrnice a posléze českého zákona o náhradě škody v oblasti hospodářské soutěže jakožto základních norem pro soukromé vymáhání soutěžního práva), tak v rovině substantivní (např. zavedení nového deliktu narušení hospodářské soutěže orgány veřejné správy či významný vývoj v rovině judikatury týkající se dohod narušujících hospodářskou soutěž či zneužití dominance). Příslušné změny jsou reflektovány v tomto aktualizovaném a významně rozšířeném vydání. Kromě vlastního komplexního výkladu soutěžního práva „od A do Z“ jsou v publikaci zahrnuty též dvě specializované kapitoly zabývající se vztahem soutěžního práva a práva duševního vlastnictví a nově také aplikací soutěžního práva v kontextu tzv. vícestranných platforem.
Publikace uplatňuje kritický přístup, který byl použit v předchozích vydáních a který si neklade za cíl vykládat látku bezproblémově či zjednodušeně, ale naopak poukazuje na problémy, nejasnosti či aplikační obtíže. Předkládaný text tak přesahuje rámec „prosté“ učebnice a jeho ambicí je být užitečným nástrojem i pro právní praxi, ať již ze soukromé sféry či veřejné sféry.
Jedná se v současné době o nejaktuálnější a nejkomplexnější publikaci zabývající se problematikou práva ochrany hospodářské soutěže v ČR v evropském kontextu. Učebnice je určena nejen studentům vysokých škol, ale ocení ji i širší odborná veřejnost, včetně konzultantů (právních i ekonomických) v oblasti hospodářské soutěže a zástupců soutěžních úřadů či soudů.
Kolektiv autorů: Jan Kupčík, Stanislav Mikeš, Jindřiška Munková, Pavel Svoboda