Řečníkem není ten, kdo pouze mluví na veřejnosti, ale ten, kdo si svoji řeč umí sám připravit a zároveň ji dokáže poutavě a přesvědčivě přednést. Řečník musí vědět nejen co chce říci, ale i jak to říci, jak zdůrazňovali již starověcí rétoři. Řečník je tedy současně tak trochu i umělcem. Poutavý řečnický projev je hodnocený publikem jako umělecký zážitek a zdatný řečník si získává nejen úctu a obdiv svého publika, ale vzbuzuje u posluchačů i touhu vyrovnat se mu.
Staré rčení praví, že básníkem se člověk rodí, kdežto řečníkem se stává tím, že houževnatě překonává rozmanité nesnáze. Tato publikace by k tomu měla povzbudit a zároveň i přispět výkladem zaměřeným směrem k řečnické praxi s návody, příklady a cvičeními. Obsahuje však i dostatek teorie vedoucí k chápání věcí ve vzájemných souvislostech, ke srovnávání, hledání analogií, k chuti bádat, interpretovat, shromažďovat argumenty a neustále si klást otázky.
Publikace je určena pro okruh čtenářů z řad nejen zástupců právních profesí, ale i pro příslušníky mnohých jiných profesí, u nichž plní ústní projev úlohu pracovního nástroje. Pro kolektiv autorů bude potěšením, když kniha poskytne pomocnou ruku všem, kteří pociťují potřebu zdokonalení se v této velmi krásné a vznešené oblasti.