- Zákon č. 280/2009 Sb., daňový řád
Základní zásady správy daní představují principy, které platí pro všechny části správy daní. Existují zásady, které jsou typické pouze pro správu daní, např. zásadu součinnosti, mlčenlivosti nebo zásadu neveřejnosti. Správa daně je tak zjednodušeně postup, jehož cílem je správné zjištění a stanovení daní a zabezpečení jejich úhrady. Co se dále skrývá pod správou daně, blíže objasňuje Daňový řád, který vám přinášíme i s komentářem.
Měsíčník je určen podnikatelům, manažerům, ekonomům, zaměstnavatelům, personalistům, mzdovým účetním, pracovníkům ve veřejné a státní správě,…
Měsíčník přináší 12x ročně novelizované zákony s komentářem. Přináší také rady z oblasti účetnictví, daní, personalistiky, pracovního práva, ekonomiky a řízení.
Daňový řád je zákon, který upravuje postup správců daní, práva a povinnosti daňových subjektů a třetích osob, které jim vznikají v daňovém řízení při správě daní. Zákon obsahuje úpravu práv a povinností, kterou lze provést společně pro daňové zákony tam, kde se předpokládá minimální počet odůvodněných odchylek v jednotlivých hmotněprávních daňových zákonech z důvodu odlišností jednotlivých daní. V praxi se jedná zejména o porušení platební povinnosti. Základem pro správné zjištění a stanovení daně je daňové přiznání, hlášení nebo vyúčtování a dodatečné daňové přiznání, následné hlášení nebo dodatečné vyúčtování. Pro daňové přiznání, hlášení nebo vyúčtování takto zákon používá zkráceného pojmu „řádné daňové tvrzení“, pro dodatečné daňové přiznání, následné hlášení nebo dodatečné vyúčtování je pak použit pojem „dodatečné daňové tvrzení“. Pro potřeby daňového řádu jsou pod pojem „daň“ zařazeny daně ve všech možných formách, které jsou předvídány konkrétními daňovými zákony, označené jako způsoby zdanění.