Tato kniha vypráví, jakou roli kdysi horský hřeben Třístoličníku a Plechého hrál v historii, a také v kulturních dějinách tří zemí. Autor Paul Praxl v ní s velkou znalostí historických pramenů, místních poměrů a přírodních i kulturních pamětihodností vypráví příběh kraje kolem horského pásma Třístoličníku a Plechého, kraje na pomezí tří zemí, kraje, který se v poslední době těší stále větší pozornosti. Autor sám tento kraj prochodil a procestoval křížem krážem. Nenapsal tak jen suchou odbornou knihu, ale velmi barvitý, čtivý a do značné míry i prožitý text, v němž se čtenář dozví mnoho zajímavého a objevného o poetickém koutě Šumavy, v němž se stýkají hranice Čech, Německa a Rakouska.
V okolí Třístoličníku se mnohé událo: vymezování, porušování a přesuny teritoriálních hranic, povolený i zakázaný lov, povolené i zakázané využívání lesa, postupné osídlování, obchodní provoz a pašování, objevování hory jako krajinného fenoménu a snaha přírodních věd o její výzkum, potom její vejití ve známost jako dějiště básnických děl, která patří do světové literatury, a konečně také, a nikoliv až v naší současnosti, „kultivace“ a využití hory pro potřeby cizineckého ruchu s jeho rostoucími nároky.
Hora tří zemí je třetí Praxlovou knihou, kterou přeložil Helmut Wagner v rámci absolutoria Univerzity třetího věku na Zdravotně sociální fakultě Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích.