Vláda od 1. ledna 2019 zvýšila minimální mzdu. Nová výše minimální mzdy se projevuje nejen v přímých částkách, které zaměstnanec dostane ve výplatě, ale má odraz v řadě dalších pracovněprávních předpisů. Změnila se také výše jednotlivých příspěvků a příplatků.
Mohli bychom se domnívat, že zvyšování průměrné mzdy má vliv jen na růst koupěschopnosti obyvatel a zvyšování spokojenosti lidí. V některých případech může ovlivňovat i příspěvky zaměstnavatelům při zaměstnávání občanů, podporu v nezaměstnanosti, při rekvalifikaci i odvodech. Je to zejména v případech, kdy není možné vzít za základ číselné hodnoty z pracovněprávní oblasti týkající se průměrných výdělků zaměstnanců.
Náhrady cestovních výdajů jsou jako náhrady výdajů v souvislosti s výkonem práce specifikovány v zákoníku práce. Vyhláška č. 333/2018 Sb., o změně sazby základní náhrady za používání silničních motorových vozidel a stravného a o stanovení průměrné ceny pohonných hmot pro účely poskytování cestovních náhrad, pro r. 2019 stanoví, v jaké výši poskytne zaměstnavatel zaměstnanci za každý kalendářní den pracovní cesty stravné. Sazba základní náhrady za 1 km jízdy je také stanovena ve vyhlášce č. 333/2018 Sb. Pro r. 2019 je zahraniční stravné stanoveno vyhláškou Ministerstva financí č. 254/2018 Sb., o stanovení výše základních sazeb zahraničního stravného.