Výpočet samotné DPPO je triviální matematickou záležitostí. Obchodní korporace při zjišťování ZD vycházejí z účetnictví, resp. z účetního výsledku hospodaření (zisku či ztráty). Načež je zde stanovena celá řada povinných daňových úprav, které zákon neoznačuje za úpravy ZD, ale výsledku hospodaření. Po úpravách je možno - při splnění podmínek - snížit ZD, a to nejprve o odčitatelné položky uvedené v § 34 ZDP (hlavně daňová ztráta minulých let) a pak o položky snižující základ daně dle § 20 ZDP (zejména poskytnuté dary). Takto snížený ZD se zaokrouhlí na celé tisíce Kč směrem dolů a po vynásobení sazbou daně konečně obdržíme kýženou DPPO.
Rozlišujeme čtyři druhy základu daně:
Výchozí hrubý základ daně = účetní výsledek hospodaření za dané zdaňovací období (jeho část).
Upravený základ daně = hrubý ZD upravený nahoru i dolů o položky uvedené v § 23 ZDP.
Snížený základ daně = upravený ZD snížený o položky odčitatelné (§ 34) a snižující ZD (§ 20).
Konečný základ daně = snížený základ daně zaokrouhlený na celé tisíce Kč směrem dolů.
Poplatníkům daně z příjmů FO i PO umožňuje zákon o daních z příjmů odpočet hodnoty bezúplatných plnění (darů) od základu daně z příjmů při splnění určitých zákonem stanovených podmínek – poplatníci daně z příjmů FO postupují dle § 15 odst. 1 a odst. 2 ZDP, poplatníci daně z příjmů PO dle § 20 odst. 8 ZDP.
Za bezúplatná plnění, jejichž hodnotu lze odečíst od základu daně, se považují jak peněžní, tak nepeněžní bezúplatná plnění včetně bezúplatně poskytnutých služeb. Nepeněžní bezúplatná plnění se ocení, pokud není známa jejich cena, podle zákona o oceňování majetku. Jaké jsou shodné podmínky pro odpočet daru u FO a PO?
Publikace je určená podnikatelům, živnostníkům, daňovým poradcům, ekonomům, auditorům, zaměstnavatelům, zaměstnancům a všem daňovým poplatníkům…