Již 15. vydání tradiční publikace bylo aktualizováno v souvislosti s novelami účetních a daňových předpisů platnými od 1. 1. 2017, především novelou zákona o účetnictví provedenou zákonem č. 221/2015 Sb. a novelou vyhlášky č. 500/2002 Sb. provedenou vyhláškou č. 250/2015 Sb.
Nejdůležitější zohledněné legislativní změny
Změny provedené výše uvedenými novelami se týkají zejména nové kategorizace účetních jednotek, stanovení povinnosti sestavování výkazu o peněžních tocích a o změnách vlastního kapitálu či sestavování a zveřejňování účetní závěrky. Autoři do publikace zapracovali první zkušenosti s aplikací nových předpisů do praxe.
Obsah publikace
Kniha je rozdělena do 12 kapitol, které obsahují teoretická východiska k jednotlivým oblastem účetnictví:
dlouhodobý majetek,
zásoby,
cenné papíry,
finanční majetek,
zúčtovací vztahy,
vlastní kapitál,
závazky,
úvěry,
odložená daň a rezervy,
náklady a výnosy,
účetní závěrka,
účetní a daňová soustava,
mezinárodní standardy finančního výkaznictví.
V těchto kapitolách jsou obsaženy změny ve vyhlášce č. 500/2002 Sb., kterou se provádějí některá ustanovení zákona č. 563/1991 Sb., o účetnictví, ve znění pozdějších předpisů, pro účetní jednotky, které jsou podnikateli účtujícími v soustavě podvojného účetnictví, např. změna v účtování zásob vlastní výroby, úprava definice rezerv a úpravy účetních výkazů a změny v příloze k účetní závěrce.
Zaměření na praxi a praktický přínos
Autory knihy jsou zkušení odborníci s dlouholetou praxí v oblasti účetnictví, daní a auditu, proto jsou teoretická východiska jednotlivých kapitol doplněna řadou konkrétních příkladů z jejich praxe.
Publikace je vhodná jednak pro začínající účetní, kterým umožňuje orientaci v jednotlivých účetních kategoriích, ale prospěšné rady zde najdou i zkušení účetní, jednak v oblastech, které se v účetnictví denně nevyskytují, a také v oblastech, kterých se týkají legislativní změny.