Knyha Pýsemná komunykace v praksi je důkazem toho, že nikdy – a tedy ani v písemném styku – nemáme druhou šanci udělat perfektní první dojem.
A stejně jako nevhodným podáním ruky, špatným oslovením, drmolením cizího jména či nekontrolovanými projevy můžeme pokazit vnímání sebe sama v očích druhých, i nesprávnou aplikací jednoduchých pravidel písemné komunikace a etikety můžeme leccos pokazit v písemném styku, který je navíc oproštěn od dalších komunikačních prvků verbálních či neverbálních.
Kniha Písemná komunikace v praxi Vám přináší pohled na úpravu písemností v 21. století. Najdete však v ní také rady, jak se odlišit a být zapamatovatelným ve světě, kde se všichni snaží (vědomě či podvědomě) být – nejen v písemném styku – průměrnými.
Náplní první části knihy s podtitulem Etiketa a normy v písemném styku je seznámit Vás s pravidly pro graficky správnou úpravu textů vytvářených textovými procesory a se zásadami formální úpravy obchodních a úředních písemností, ale také dalších druhů dokumentů. Tato část se opírá o normu ČSN 01 6910, související normy, zákony, vyhlášky, znalosti a zkušenosti autora v této oblasti. Její součástí budou také pravidla společenského chování v písemném styku.
Cílem další části – Pravidla českého pravopisu a stylistika v každodenní praxi – je nejen přehledně a srozumitelně představit důležité oblasti českého pravopisu, ale také upozornit na jevy, které jsou problematické a v nichž se často chybuje. Naše rukověť Vám vždy ochotně pomůže, dobře poradí a jednoduše vysvětlí vše, co můžete při práci s českým jazykem potřebovat. V části o stylistice jsou představeny zásady i současná doporučení pro správnou a vhodnou stylizaci úředních a obchodních písemností.
V části Jak správně psát dopisy k nejrůznějším příležitostem naleznete zdvořilostní fráze, vybrané tematické formulace a konkrétní vzory dopisů, např. blahopřání k novému roku, k narození dítěte, ke svatbě, ale také k (pracovnímu) jubileu, k odchodu do penze, ukončení spolupráce či přistěhování se do sousedství.